Tegoroczne Zdarzenia Teatralne rozgrywają się w cieniu wojny na Ukrainie i dramatu uchodźców…
Zapraszamy zarówno aktorów, jak i widzów do rozwiązania drobniutkiego problemu, który zgłasza centrum zbiórki darów w Mostostalu – braku dziecięcych skarpetek.
Chcemy, by ze stalowowolskich sal teatralnych skarpetki wyruszyły tam, gdzie są obecnie najbardziej potrzebne, czyli na stopy ukraińskich dzieciaków.
Wejściówką na każdy z festiwalowych spektakli niech będzie zatem para nowych, dziecięcych skarpetek.
Zbiórkę organizują wolontariusze z MDK.
XIII Zdarzenia Teatralne odbędą się w dniach 25 – 28 marca.
Festiwal jest przeglądem lokalnych grup teatralnych, które w ten sposób świętują Międzynarodowy Dzień Teatru.
XIII ZDARZENIA TEATRALNE
PROGRAM
Ze względu na remont MDK wydarzenia odbywać się będą w Spółdzielczym Domu Kultury, Centrum Aktywności Seniora oraz w Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”.
25 marca 2022 / piątek
godz. 19.00
Kiedyś Ci opowiem…
Teatr Przedmieście / Rzeszów
scenariusz i reżyseria Aneta Adamska-Szukała
SDK / sala widowiskowa
26 marca 2022 / sobota
godz. 17.30
Pierwiastek z minus jeden
Mariana Hemara
Teatr Kontynuacja / NCK Sokół w Nisku
reżyseria Wiesław Kieżun
SDK / sala widowiskowa
godz. 20.00
Chamo Sapiens
wg Jacka Fedorowicza
Warsztaty teatralne UTW / Stalowa Wola
reżyseria Grzegorz Prokop
CAS / sala widowiskowa
27 marca 2022 / niedziela
godz.19.00
Bajki dla…
wg Omara Sangare
Teatr Okna / MDK Stalowa Wola
reżyseria Grzegorz Prokop
SDK / sala widowiskowa
28 marca 2022 / poniedziałek
godz.19.00
Marzyciel
monodram w wykonaniu Mileny Piejko
reżyseria Paweł Sroka
RDK „Sokół” / sala widowiskowa
Kiedyś Ci opowiem… / Teatr Przedmieście
„Kiedyś Ci opowiem…” skupia wszystkie najważniejsze wątki, które można dostrzec w dotychczasowej twórczości teatralnej Anety Adamskiej – Szukały. Jest to przede wszystkim spektakl o sile pamięci, nieuchronności przemijania, ale też o kontynuacji pośmiertnej egzystencji. O mocy opowieści, która przekazywana z pokolenia na pokolenie nadaje sens istnienia. Jest to także sztuka o radości i afirmacji życia, które każdego dnia potrafi nas zaskoczyć i zachwycić. Nadając teatralną formę historiom rodzinnym reżyserka powołuje do życia wyimaginowany świat dzieciństwa, młodości swojego ojca i próbuje go ocalić przekazując tę opowieść dalej…
muzyka: Jakub Adamski – akordeon, Mirosław Kiełbasa – trąbka, Maciej Szukała – gitara
występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała
scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
Pierwiastek z minus jeden / Teatr Kontynuacja
„Pierwiastek z minus jeden” to lekka, przyjemna i błyskotliwa komedia, która powstała w 1966 r. Autorem sztuki jest Marian Hemar, Lwowianin. Sztuka jest rozwinięciem nurtującego Hemara
pytania: czym jest moralność, gdzie są jej granice, czy w człowieku jest więcej dobra czy zła? Tekst utworu „Pierwiastek z minus jeden”, pomimo upływu czasu nie stracił na aktualności.
Jerzy – dyrektor działu depozytów bankowych i jego śliczna żona Krystyna, której głównym zajęciem jest troska o dom, żyją w dobrobycie, a do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka. Oto okazuje się, że Krysia jest w ciąży, o czym zamierza poinformować małżonka, jak tylko ten wróci z pracy. Jerzy wraca do domu zdruzgotany. Jego bank czeka kontrola, podczas której wyjdzie na jaw, że sprzeniewierzył akcje warte 60 tys. funtów, zdeponowane w banku przez bogatą straszą panią. Nieszczęśnik przysięga, że sprzedałby duszę diabłu, byle tylko odstało się to, co się stało. W tym momencie zjawia się Obcy, który może sprawić, że nikt nie dowie się o brakach w depozycie. Może spowodować powódź, eksplozję albo chorobę kontrolera, ale ceną jest dusza Jerzego. Czy rzeczywiście dyrektor przyjmie ofertę pomocy i zaprzeda diabłu duszę? Sztuka „Pierwiastek z minus jeden” to niekwestionowana uczta nie tylko dla ducha, ale także dla umysłu. Zresztą ocenicie
Państwo sami….
adaptacja: Monika Sokołowska-Trela,
światło i dźwięk : Dominik Maślach,
sufler: Klaudia Joniec, inspicjent: Hanna Wasąg
obsada: Jerzy – Bogusław Pelc, Krystyna – Jagoda Kołodziej, Tomasz – Marek Urban, Felicja – Monika Sokołowska-Trela, Obcy – Wiesław Kieżun, Modelka – Klaudia Joniec
reżyser: Wiesław Kieżun
Chamo Sapiens wg Jacka Fedorowicza / Warsztaty teatralne UTW
Zbiór miniatur scenicznych opartych na felietonach i inspirowanych rysunkami Pana Jacka Fedorowicza. Galeria postaci i postaw – śmiesznych, zaskakujących, dziwnych – skrojonych na miarę naszych dziwnych czasów.
obsada: Halina Czubak, Joanna Doroszewska, Małgorzata Jędrusik, Danuta Kzanecka, Aleksandra Kosior, Teresa Makar, Elżbieta Pikus, Jolanta Revuelta, Teresa Ryszawa
reżyseria: Grzegorz Prokop
Bajki dla… wg Omara Sangare / Teatr Okna
Próba przełożenia na scenę „nieteatrlnaych” tekstów mistrza języka polskiego – Pana Omara Sangare. W formie miniatur scenicznych podejmujemy się poszukiwania postaci, sytuacji, zdarzeń – często będących zaskoczeniem dla nas samych. Zapraszamy Szanownych Widzów do świata wykreowanego przez wyobraźnię, lęki i dziwny czas pandemii…
występują: Alicja Gargaś, Katarzyna Janocha, Alicja Myśliwiec, Jarosław Mastalerczyk
reżyseria: Grzegorz Prokop
Marzyciel / monodram w wykonaniu Mileny Piejko
Monodram – „Marzyciel” na podstawie opowiadania „Białe noce” Fiodora Dostojewskiego to próba zmierzenia się z wielkim niewyczerpalnym tematem miłości a dokładnie pragnienia i tęsknoty. Narratorem i bohaterem spektaklu jest Nastusia już nie dziecko już nie kobieta. Między zabawą a obowiązkiem powstają w jej głowie marzenia, które na końcu okazują się być prawdziwe. Spektakl wielokrotnie nagradzany na wielu prestiżowych Festiwalach i Przeglądach.
występuje: Milena Piejko
reżyseria: Paweł Sroka
muzyka: Wiktor Marut